O autorze
Zajmuję się informowaniem ludzi o tym jak działa i co kieruje gospodarką. Opracowuję dane statystyczne tak, by były one zrozumiałe dla możliwie największej liczby odbiorców. Oprócz tego formułuję wnioski - mam nadzieję, że poprawne. Od 5 lat pracuję w Bankier.pl, a od 2013 roku jestem Głównym Ekonomistą tego portalu. Prywatnie prognozy traktuję z przymrużeniem oka i jestem wielkim fanem twórczości Szekspira. Lubię doktryny, ale żadnej się nie poddaję.

Polub moją stronę na Facebook-u oraz śledź mnie na Twitterze.

Czy ZUS może zbankrutować?

Czy za 20 lat emeryci będą najbiedniejszą grupą społeczną? Czy pesymistyczne prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur są prawdopodobne? Dział analiz Bankier.pl postanowił odpowiedzieć na te pytania.

System emerytalny w Polsce ciągle jest pod obstrzałem polityków. Często są to populiści, którzy po pierwsze nie odróżniają ZUS-u od FUS-u, a po drugie – straszą Polaków twierdzeniami o tym, że instytucja ta stoi na skraju bankructwa.

Głębokie niezrozumienie czym są finanse publiczne i mylenie pojęcia piramidy finansowej z ubezpieczeniami społecznymi to temat na dłuższą rozprawę. Nie ma sensu kłócić się z tymi, którzy mają interes polityczny w kreowaniu katastroficznych wizji przyszłości. Najłatwiej ostrzegać, o wiele trudniej doradzić co należy zrobić, by do katastrofy nie doszło. Dlatego napiszę krótko – z naszej analizy wynika, że gdyby państwo nie dokładało do emerytur, to świadczenia byłyby utrzymane dalej tylko należałoby je obniżyć o ok. 15%-20%.

Niektórzy politycy, kreujący się także na ekspertów ekonomicznych i prawnych, na prawo i lewo rzucają pomysłami by system emerytalny oparty o repartycję zwyczajnie zamknąć z dnia na dzień, czyli normalnie zaprzestać wypłacać emerytury i inne świadczenia. Ewentualnie mocno je ograniczyć. W ich mniemaniu, w krótkim okresie doprowadziłoby to do niesamowitego rozkwitu polskiej gospodarki.

A co z obecnymi świadczeniobiorcami?Na to pytanie już nie odpowiadają, a jeśli już, to sugerują, że państwo realizowałoby wypłaty w ramach budżetu państwa. Tego samego, którego dochody natychmiast uszczupliliby o wpływy z PIT-u, VAT-u i akcyzy. Tylko bić brawo! Już widzę jak wnuczkowie, którzy teraz bez najmniejszego oporu biorą kieszonkowe od dziadków, po urzeczywistnieniu tych wizji – równie ochoczo poszliby do pracy, by zarobić na ich leki.


Pod koniec 2014 roku w portalu Bankier.pl przeprowadziliśmy ankietę odnośnie do oczekiwań naszych użytkowników wobec emerytur wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Naprawdę, było dla nas wielkim zaskoczeniem, gdy okazało się, że większość użytkowników oczekuje, by składka na ubezpieczenia społeczne (jednym z jej elementów jest składka na ub. emerytalne) wynosiła mniej niż 400 zł, a stopa zastąpienia ostatniej pensji emeryturą – ponad 60% przeciętnej krajowej.

Niestety, nie ma ekonomicznej możliwości by osiągnąć taki wynik bez wsparcia FUS-u jeszcze większą dotacją z budżetu państwa. Wyniki ankiety zainspirowały nas do napisania raportu o emeryturach wypłacanych z FUS-u, gdzie staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy FUS-owi (ZUS) rzeczywiście grozi bankructwo i czy bankructwo tak wielkiej instytucji, będącej jakby nie było, częścią finansów publicznych, w ogóle jest możliwe?

Pełen raport do pobrania TUTAJ.

Życzę miłej lektury.
Łukasz Piechowiak
Trwa ładowanie komentarzy...