O autorze
Zajmuję się informowaniem ludzi o tym jak działa i co kieruje gospodarką. Opracowuję dane statystyczne tak, by były one zrozumiałe dla możliwie największej liczby odbiorców. Oprócz tego formułuję wnioski - mam nadzieję, że poprawne. Od 5 lat pracuję w Bankier.pl, a od 2013 roku jestem Głównym Ekonomistą tego portalu. Prywatnie prognozy traktuję z przymrużeniem oka i jestem wielkim fanem twórczości Szekspira. Lubię doktryny, ale żadnej się nie poddaję.

Polub moją stronę na Facebook-u oraz śledź mnie na Twitterze.

Czy fiskus upadł na głowę?

Nie oszukujmy się, w Polsce mamy setki tysięcy obywateli, którzy do perfekcji opanowali umiejętność unikania opodatkowania. Blisko pół miliona ludzi pracuje w Polsce na czarno. Prawdopodobnie co najmniej drugie tyle legalnie pracujących dorabia na czarno (przykładów nie trzeba szukać, np. korepetycje). Część pracuje na czarno z wyboru, a inni z powodu przymusu ekonomicznego. Z całą pewnością, gdyby podatki i składki były odrobinę niższe to liczba oszukujących fiskusa byłaby mniejsza. Jednak na pewno nie spadłaby do zera więc o takich sprawach jak ta słyszeć będziemy zawsze. Fiskus w tym wypadku musi być bezwzględny, bo inaczej w Polsce będzie Grecja - nikt nie będzie płacić podatków. To na co je przeznaczamy i czy są one wysokie czy niskie to już zupełnie inny temat.

Fiskus nie upadł na głowę. Martwi mnie tylko ta wykładnia, że przepisy uznane za niezgodne z Konstytucją, należy stosować by nie powstała luka w prawie. Bardzo długi okres, jaki ma ustawodawca na naprawę przepisów, wcale nie oznacza, że ma je naprawić 30 dnia 18-tego miesiąca od wyroku Trybunału. Konstytucja w Polsce po prostu nie jest traktowana poważnie, a fakt, że sądy wydają wyroki w oparciu o przepisy, które są z nią niezgodne jest niedorzeczny. Luka w prawie nie jest uzasadnieniem, bo nie stanowi ona zagrożenia dla życia obywateli.

Jeśli masz legalną pracę lub prowadzisz firmę i wystawiasz faktury to masz mnóstwo śladów umożliwiających udowodnienie, że pieniądze zarobiłeś zgodnie z prawem. Tak gromadzone oszczędności możesz odkładać gdzie chcesz - w skarpecie, banku, włożyć do słoika i zakopać w ogrodzie. Dokumenty musisz trzymać określony czas, ale z reguły wszystko masz na PIT-ach. Wyobraź sobie, że na PIT-ach z ostatnich 5 lat masz np., 250 tys. zł dochodu netto, a wcześniej nie pracowałeś. Nagle za gotówkę kupujesz mieszkanie za 400 tys. zł, a nigdzie nie odnotowałeś spadku, darowizny, udanego zwrotu z inwestycji na giełdzie (podatek Belki) czy wygranej. Różnica 150 tys. zł jest na tyle spora, że pozwala przypuszczać, że ukrywałeś dochód i część pieniędzy zarobiłeś nielegalnie. Przy tej wartości mowa o kilku dodatkowych tysiącach w miesiącu, czyli całkiem sporo. Gdy raz na 5 lat odłożysz sobie 4 tys. zł zarobione na boku to fiskus tego nie zauważy i wątpię by jakoś specjalnie się tym przejmował. Inaczej 85% Polaków miałoby tzw., "domiar".

Sądzę, że to nieuczciwe, że ludzie zatrudnieni na umowie o pracę pracujący w supermarketach, urzędach czy prywatnych firmach nie mają absolutnie żadnej możliwości ucieczki przez wysokim ZUS-em i podatkami przez co nie mogą się dorobić przez całe życie, a z drugiej strony nie akceptuję tego, że Ci którzy myślą, że są mądrzejsi od całej masy, która jest zmuszona płacić podatki i składki, mogą bezkarnie pokazywać się ze swoim zarobionym na czarno majątkiem.


Naprawdę, denerwują mnie ludzie, którzy dzisiaj mówią o tym, że składki na ZUS są za wysokie, dlatego musieli uciec ze swoimi 20 tys. zł dochodów miesięcznie do Anglii albo założyli piątą firmę słup na dalszego członka rodziny, jednocześnie wrzucając w koszty uzyskania przychodu nowe audi żony, która jeździ nim tylko na zakupy. Przy tym przekonują wszem i wobec, że 1,8 tys. zł brutto, które płacą swoim pracownikom "w tym regionie to i tak bardzo dużo". To nie jest kwestia zazdrości, bo często nie ma czego. To jest kwestia elementarnego patriotyzmu gospodarczego (i pomijam tu fakt, że często środki publiczne są marnotrawione, bo to jest błędne koło).

Niestety, ustawodawca zwykle pisze prawo dla siebie, bo bywa, że sam z tego środowiska "cwaniaków" pochodzi - nikt nie zwraca uwagi na tych najbiedniejszych pracujących Polaków, którzy muszą utrzymywać cały system, z którego korzystają wszyscy - ci pracujący na czarno też. Potwierdzają to słowa ministra finansów, bo jeśli kwoty odliczenia od podatku nie możemy zwiększyć z 46 zł do niespełna 100 zł miesięcznie, bo inaczej budżet się nie zepnie, to znaczy, że ten kraj utrzymywany jest głównie przez biednych. Dlatego raczej nie szkoda mi tych, którym zgodnie z prawem i bez nadużywania go, fiskus udowodni, że czerpali dochody z nieujawnionych źródeł, a następnie ich opodatkuje.
Trwa ładowanie komentarzy...